Kolagen w organizmie człowieka jest powszechnie występującym białkiem strukturalnym. Występuje między innymi w skórze, kościach, ścięgnach, wątrobie, nerkach, sercu, płucach, rogówce oka, błonach, naczyniach włosowatych.
Kolagen ma właściwości „klejorodne”. Pełni funkcje podporowe, jest czynnikiem kontrolującym rozmieszczenie sił wewnętrznych i zewnętrznych działających na nasz organizm.
Kolagen podlega w organizmie ciągłej wymianie. „Zużyty” kolagen jest zastępowany przez nowy. Po 25 roku życia proces wymiany zostaje zachwiany. Organizm człowieka zaczyna tracić zdolność do odbudowy naturalnego kolagenu.
Zaburzenia wymiany kolagenu są najbardziej widoczne na skórze. Z biegiem lat traci ona swą jędrność i gładkość, staje się cieńsza, sucha i pojawiają się zmarszczki.
Braki kolagenu są także odczuwalne „wewnątrz” organizmu. Ubytek kolagenu przyczynia się do obniżenia funkcji życiowych narządów wewnętrznych, kości stają się kruche, a mięśnie wiotczeją.
Warto więc zacząć stosować kolagenową terapię świetlną. Światło produkowane przez lamy kolagenowe stymuluje komórki skóry do produkcji kolagenu.